Results

 

Puppy Test – Sunday 18 August 2019

1st  Hawksgarth Maddison handled by Mr Gary Collier

2nd  Garagill Little Scot Able handled by Mr Stewart Woodcock

3rd  Hawksgarth Kokomo of Dieselbrook handled by Mr Peter Thompson

4th  Kipperidge May handled by Mrs Laura Cooke

Highest scoring dog under 12 months was awarded to:

Garagill Little Scot Able handled by Mr Stewart Woodcock

Highest scoring PMGC member was awarded to :

Amber handled by Mr Tom Mealor

 

Working Test – Sunday 23 June 2019

Puppy:  
 
First            Brocklebank Delight handled by Jill Cummings
Second    Hawksgarth Madison handled by Gary Collier
Third        Kenaiteen Cute Caipiranha owned by Mrs Margaret Parry and handled by Ian Dobson
CoM        Applebriar Trent handled by Scott Hoyle 
CoM        Applebriar Wyre Handled by Neil Appleton
Best Puppy under 12 months     Claybrow Red Rambler handled by Bill Dewhurst
 
Novice
First        Demetar Honey    handled by Scott Hoyle
Second    Applebriar Wyre handled by Neil Appleton
Third        Calonbride Diplomat handled by Mark Palmer
Fourth       Torrisdale Puddle at Goosedown handled by Mike Pilling
 
Open
 
First         Kenquince Rising Kite handled by Alan Pearson
Second     Contender Caisa handled by Martin Wilson
Third        Inceley Danny of Applebriar handled by Neil Appleton
Fourth     Applebriar Storm handled by Neil Appleton   
 

Lancashire Game and Country Festival, Scorton  2018 Results

Saturday 8th September 2018

Up and Over
1st – Doug McDonald – 15.50
2nd – Graham Holden – 16.07 (Rosy)
3rd – Graham Holden – 16.20 (Daisy)
Double Mark
1st – Peter Rhodes – 19.87
2nd – Bill Hewitt – 20.25
3rd – A Ward – 20.82
Short Fence
1st – M Beardsworth – 06.36
2nd – Peter Rhodes – 06.88
3rd – Graham Holden – 06.93
Long Retrieve
1st – M Beardsworth – 08.37
2nd – Matt Wilson – 08.56
3rd – B Cornthwaite – 08.58
Novice
1st – M Beardsworth – 16.50
2nd – J Corsby – 18.94
3rd – E Atkinson – 20.11

Working Test
1st – Peter Rhodes – 00.40
2nd – Graham Holden – 00.44
3rd – Jim Mitchell – 00.49

No young handler entries

Sunday 9th September 2018

Up and Over
1st – Amy Joynson – 14.49
2nd – Gill Walton – 16.32
3rd – Graham Holden – 16.44
Double Mark
1st – James DixonJoel – 16.47
2nd – Mike Beardsworth – 20.00
3rd – Robert Cummings – 22.12
Short Fence
1st – D Jackson – 5.63
2nd – Gill Walton – 5.88
3rd – Kate Cassidy – 6.31
Long Retrieve
1st – Robert Cummings – 8.62
2nd – M Craig – 8.69
3rd – A Holden – 9.19
Novice
1st – J Joynson – 12.69
2nd – K Cassidy – 13.00
3rd – S Wood – 15.50

Working Test
1st – Peter Rhodes – 36.50
2nd – Kim Verty – 39.25
3rd – Graham Holden – 39.88

Young Handler
1st – Florrie Joynson – 17.89
2nd – Toby Roper –
3rd – Amy –

Puppy Test – Sunday 26th August 2018

1st Julie Hunter – Smities Annie

2nd Steve Townsend – Isle of Man Gypsy

3rd – Paul Dixon – Balbirnie Opus of Thornship

Best Puppy Under 12 months:

Julie Hunter – Smities Annie

Working Test – Saturday 23 June 2018

PUPPY

1st  Mrs K Dutton – Ashwynd Lemon Spirit

2nd Mrs L Scott – Brocklebank Carson

3rd Mr K Knowles – Romanoak Dale Head

Best Puppy Under 12 months:

Mr M Palmer – Colonbride Diplomat

NOVICE

1st  Mrs M Smith – Garagill Tartar

2nd Mrs L Scott – Brocklebank Carson

3rd  Mr N Fazackerley – Jacobswood Jasmine

OPEN

1st  Mr B Prescott – Kipperidge Rita

2nd Mr R Tomlinson – Pioneer Teal of Yukon Gold

3rd Mrs N Thompson – Waterfall Willow of Haventrent